Після оголошення мобілізації у вересні 2022 року Росія могла втратити на війні проти України вдвічі більше, ніж між лютим та вереснем 2022 року. Про це пише «Агентство», яке проаналізувало оцінки кількох джерел, які ведуть підрахунок втрат окупантів.
Поіменний список загиблих ведуть видання «Медіазона» та Російська служба Бі-Бі-Сі разом із групою волонтерів. На день оголошення мобілізації 21 вересня в ньому було 6,6 тисячі осіб, а з вересня 2022 по 17 березня 2023 року до нього було додано ще близько 10,8 тисячі прізвищ. Самі автори цього дослідження вважають, що реальні втрати щонайменше вдвічі більші.
У вересні 2022 року розвідка Великобританії говорила про близько 25 тис. убитих і сумарних втрат у 80 тисяч, включаючи поранених і тих, хто потрапили в полон. До середини лютого оцінка Лондоном убитих зросла до 40-60 тисяч осіб, а за підрахунками американського Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS) кількість загиблих може становити 60-70 тисяч осіб. Західні чиновники та CSIS оцінювали сумарні втрати Росії (включаючи поранених) на лютий 200-250 тисяч осіб.
На початок вторгнення на кордоні з Україною було, за різними оцінками, накопичено від 100 тисяч до 190 тисяч військових. У листопаді російське керівництво прозвітувало про мобілізацію 318 тисяч осіб, з яких, за словами Путіна, на кінець 2022 року 150 тисяч було в резерві.
За таких значних втрат, які зараз зазнає Росія, подальша мобілізація неминуча, сказав старший аналітик International Crisis Group Олег Ігнатов. На його думку, після осіннього призову резервістів до зими Росія закрила дірки та обмежено могла відновити наступальні операції. «Але зараз Росія настільки виснажила сили, що вона навіть не має сил виснажувати українську армію. Навіть для локального наступу немає сил і треба набирати піхоту», – сказав Ігнатов. Нові солдати потрібні і для захисту від українського контрнаступу.
Ігнатов каже, що Росія зараз не має чисельної переваги: у неї «за грубою оцінкою» близько 500 тисяч військових, у України – близько 750 тисяч. Через відсутність резервів Росія не може проводити ротацію, а це «призводить до виснаження та падіння морального духу».
На думку військового експерта Павла Лузіна, ще з осені добір у рамках незавершеної мобілізації залишався серед можливих варіантів до початку весняного призову 2023 року, який має стартувати 1 квітня. Але нову хвилю мобілізації могли не почати тому, що “сам генштаб визнав механізм осінньої мобілізації не адекватним”, сказав він. Водночас, каже Лузін, російська влада хоче організувати масовий набір «добровольців», щоб компенсувати нестачу сил. Про те, що російська влада «пробуватиме вмовляти добровольців» вирушати воювати, сказав «Агентству» й Ігнатов. У січні Міноборони РФ розробило нові умови укладання контрактів із “добровольцями” та порядок їхньої служби.
Нова мобілізація може бути необхідна, оскільки не вдалося зібрати на фронт потрібну кількість живої сили, вербуючи ув’язнених у колоніях, сказав OSINT-аналітик Руслан Левієв на YouTube-каналі Майкла Накі.