П’ятий президент України Петро Порошенко керував як мінімум 6 офшорними компаніями. Про це повідомляється у розслідуванні центру з дослідження корупції та організованої злочинності.
15 компаній, пов’язаних з Порошенком, серед яких були такі компанії як Intraco і Vernon, щороку обробляли операції на десятки мільйонів доларів, працюючи з австрійським банком Raiffeisen. Більшість цих компаній мали реєстрацію на Кіпрі і на Британських Віргінських островах.
Зазначається, що розслідувачі, отримавши електронні листування та іншу документацію, встановили, що 6 з цих 15 компаній контролює особисто Петро Порошенко,. При цьому інші компанії регулярно укладали з бізнес-імперією Порошенка різні угоди.
Офіційно власником компанії Vernon Holdings був позначений Сергій Зайцев, проте згідно з електронним листуванням Порошенко приймав виконавчі рішення особисто. Зайцев у 2016 році заперечував, що на користь Порошенка керував бізнесом, а зараз він відмовився давати коментарі розслідувачам.
За інформацією OCCRP, Порошенко на початку 2010-х років побудував неподалік від Києва будинок і захотів обставити його дорогими меблями. Користуючись компанією Vernon Holdings, він з дружиною купив італійських меблів на суму більш ніж 100 тисяч доларів між 2009 і 2012 роками.
Крім того, компанія Vernon використовувалася для того, щоб на 4,8 мільйона фунтів стерлінгів купити предмети мистецтва, серед яких в тому числі було і полотно Іллі Рєпіна “козаки на Чорному морі”.
Коли Порошенка призначили міністром економіки в 2012 році, він купив скульптуру довгоногого слона Сальвадора Далі за 338 500 доларів за допомогою офшорної компанії Linquist Ltd.
У свою чергу юристи Порошенка стверджують, що п’ятий президент не має ніякого відношення до офшорних компаній.
У свою чергу в партії Порошенка “Європейська солідарність” заявили проекту “Радіо Свобода”, що п’ятий президент “не контролював і не контролює” жоден із вказаних офшорів.
В той же час юристи Порошенка стверджують, що OCCRP вже не вперше публікує розслідування, в яких “бурні фантазії авторів” видаються за перевірені факти. Зараз адвокати політика вивчають матеріал на предмет захисту Порошенка і вибору юрисдикції для позову проти розслідувачів.
У “Євросолідарності” стверджують, що предмети мистецтва, які вказані у розслідуванні, були законно придбані та ввезені в Україну, а також публічно представлені Порошенком.
- У 2017 році розслідувачі дійшли висновку, що метою створення офшору Петром Порошенком могла бути мінімізація податків, а не плани передати кондитерський бізнес “Рошен” в “сліпий траст”.