Росія намагається за допомогою БРІКС створити альтернативну міжнародну фінансову систему, яка зменшила б залежність від долара США. Про це пише The Economist.
Видання зазначає, що сучасна роль долара дає США значні важелі впливу через можливість відслідковувати фінансові потоки та дає змогу накладати санкції на інші країни, що й сталося після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року.
Російський диктатор Володимир Путін хоче створити децентралізовану систему з використанням цифрових грошей, забезпечених фіатними валютами. У такому разі центральні банки, а не банки-кореспонденти з доступом до доларової клірингової системи в США, відіграватимуть головну роль у транскордонних платежах.
План викладено в 48-сторінковому документі під назвою “Міст БРІКС”, який підготували цього місяця міністерство фінансів і центробанк Росії.
Журналісти припускають, що розробники плану частково надихалися експериментальною платіжною платформою mBridge, розробленою Банком міжнародних розрахунків спільно з центробанками Китаю, Гонконгу, Таїланду та ОАЕ. Цей експеримент розпочався 2019 року і, за словами кількох учасників проєкту, виявився приголомшливо успішним.
Він здатний скоротити час проведення транзакцій з декількох днів до декількох секунд, а вартість транзакцій – майже до нуля. У червні Банк міжнародних розрахунків повідомив, що mBridge досяг “стадії мінімально життєздатного продукту”, а центральний банк Саудівської Аравії приєднався до схеми як п’ятий партнер. Ще близько трьох десятків учасників є спостерігачами.
Джерела видання зазначають, що західні чиновники вже попередили Банк міжнародних розрахунків, що його проєкт можуть використовувати країни з поганими намірами. Це змусило БМР сповільнити роботу над mBridge і навряд чи він візьме до проєкту нових учасників.