Російські та китайські бізнесмени, близькі до влади двох країн, на секретних переговорах обговорили план будівництва підводного тунелю між Кримом та Росією. Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на повідомлення, перехоплені українськими спецслужбами.
Переговори проходили в тому числі з Китайською залізничною будівельною корпорацією, що належить державі (CRCC). Москва стурбована безпекою Кримського мосту, на який Україна провела вже дві успішні атаки.
Газета пише, що переговори відбулися наприкінці жовтня. Прийняти участь у проєкті погодилася одна з найбільших будівельних компаній Китаю — CRCC, свідчать дані, вивчені журналістами. З електронних листів, вивчених WP, випливає, що CRCC висловила готовність «забезпечити будівництво залізниць та автомобільних доріг будь-якої складності у кримському регіоні».
Керівником консорціуму бізнесменів у документах називається Володимир Калюжний. В електронному листі, відправленому постпреду Криму при президентові Георгію Мурадову, він писав, що має «лист від наших китайських партнерів про готовність однієї з найбільших компаній Китаю, CRCC, брати участь як генеральний підрядник у будівництві тунелю», пише газета. Калюжний відмовився відповідати на запитання журналістів, Мурадов не відповів на запит газети.
При цьому з електронних листів випливає, що CRCC висловила готовність брати участь лише за дотримання повної конфіденційності та заміни назви компанії на іншу у всіх контрактах, пише газета.
В іншому електронному листі, вивченому журналістами, згадується китайський банк, який готовий конвертувати долари в рублі для переказу грошей до Криму для фінансування проєктів консорціуму.
Інженер, який працював над проєктами кількох найбільших у світі тунелів, сказав газеті, що будівництво тунелю через Керченську протоку, ймовірно, коштуватиме щонайменше 5 млрд доларів і вимагатиме від російських військових захисту не тільки самої протоки, а й виробничих об’єктів.
Експерти, з якими поговорили журналісти, мають сумніви, що будівництво тунелю вдасться завершити так швидко, що це допоможе Росії у війні. Москва може розглядати проєкт як довгострокову інвестицію, яка забезпечить безпечний зв’язок із Кримом, пише WP.