Родичі заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми здійснювали маніпуляції з офшорами та венчурними фондами, через що бюджет недоотримував сотні мільйонів гривень податків. Про це йдеться в матеріалі Юрія Ніколова та Антоніни Волкотруб для ZN.ua.
Повідомляється, що у брата Ростислава Олега Шурми перебувають у спільному володінні дві фірми – ТОВ “КД Енерджі 2” та ТОВ “Відновлювальна Енергія Запоріжжя”. Засновник “КД Енерджі 2” – кіпрська компанія KD 2 Energy holding limited, якою володіють Олег Шурма (50%) та офшори Adelis Inc (Сейшели) та Dolpinta Holding limited (Кіпр).
У “Відновлювальній Енергії Запоріжжя” власник іншого – ТОВ “Екопауер Інвест”, що на 76% належить ЗНІКІФ “Геліос” (венчурний фонд), а на 23% – Zambelica Limited з Кіпру.
В засновниках фонду зазначається ТОВ “Соньєр інвест” зі статутним капіталом у 150 тис. грн. Бенефіціарами вказані Світлана Стоян (постачальник книг у Донецькій області) та Ольга Кузіна (ФОП із Запоріжжя).
Журналісти звертають увагу на те, що венчурні фонди є дуже зручними для оптимізації зі сплати податків. Зокрема, за чинним податковим кодексом, усі інститути спільного інвестування (венчурний фонд) звільняються від сплати податку на прибуток та мають удвічі меншу ставку оподаткування дивідендів. А ще вони можуть позичити кошти своїм компаніям і тим самим зменшувати податок на прибуток у дочірніх підприємств.
Лише у 2022 році визначена як прибуткова компанія, “Соньєра” задекларувала 328 млн грн до оподаткування. При цьому “у фінансовій звітності щодо податку на прибуток вказано лише нулі замість десятків мільйонів гривень”.
У свою чергу “Геліос”, будучи співвласником 26 юросіб в Україні та двох угорських, отримав чимало доходів, щоб отримати активи на 1,4 млрд грн (на кінець 2022 року). Частина грошей була інвестована у власність компаній, але більшість із них запозичена ним же, причому під відсоток.
“За 2022 рік дохід фірми склав 85 млн грн. Але податок на прибуток дорівнював лише 181 тис. грн, оскільки фінансові витрати становили понад 74 млн грн. Тобто “Майстер фінанс” заплатило комусь, у кого позичало гроші, 74 млн грн за обслуговування цієї позики А якби цієї лазівки не було і кредитор не позичив “Майстер фінансу” грошей, а вніс їх до статутного капіталу, то ці 74 млн. стали б прибутком фірми, і податок у розмірі 18% від прибутку виріс би з жалюгідних 181 тис. грн до близько 13 млн”, – йдеться у статті.
Серед іншого було з’ясовано, що “Геліос” не є єдиним венчурним фондом у власності родини Шурми. У Олега їх ще щонайменше два – “Простір” та “Квантум”, причому зі статутним капіталом понад 100 млн грн.