ЗМІ: Росія глушила GPS понад чверті рейсів ВПС Британії у перші чотири місяці 2024 року

У період з січня по квітень більш ніж кожен четвертий літак британських Військово-повітряних сил стикався з перешкодами через те, що Росія глушила сигнал GPS над Східною Європою, це сотні рейсів. Про це повідомляє The Telegraph.

У матеріалі сказано, що йдеться про транспортні рейси та польоти для спостереження.

«Це ще один приклад безрозсудності Росії та ще один доказ того, що вона — ворожа держава, що вийшла з-під контролю. На щастя, наші літаки та пілоти можуть відвести цю загрозу, але це свідчить про презирство президента Путіна до Заходу та до міжнародного порядку, заснованого на правилах», — заявив міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс.

Речник FlightRadar 24, який поділився даними з The Telegraph, заявив, що глушіння GPS порушує роботу навігаційних систем і збільшує навантаження на пілотів «у перевантаженому повітряному просторі поблизу зон конфлікту», тож зменшення цих ризиків важливе для безпеки польотів.

Видання нагадує, що у березні Росія глушила GPS літака британських ВПС, який перевозив Шаппса з Польщі до Великої Британії.

Джерело The Telegraph тоді повідомило, що глушіння було «безпосередньо пов’язане з Путіним і нападом на Україну та делікатною ситуацією навколо Калінінграда».

Видання проаналізувало дані FlightRadar 24 про польоти, здійснені 63 літаками Королівських ВПС у період з 1 січня по 30 квітня, загалом 1467 рейсів по Східній Європі та Близькому Сходу.

Було виявлено, що 142 транспортних і спостережних рейси Королівських ВПС із 504 по всій Східній Європі зазнали перешкод GPS у цей період. У 60 випадках спроби глушіння повторювались.

Кожен із літальних апаратів, які проаналізував The Telegraph, має транспондер, він передає число, що повідомляє про точність бортового GPS. За словами експертів, коли це число падає нижче певного порогу, це є надійною ознакою того, що глушіння відбувається.

Зазначається, що аналіз включав усі літаки Voyager британських ВПС, орендовані пасажирські Airbus A330, а також два бізнес-джети Dassault Falcon та спеціально обладнаний урядовий Voyager, який використовується для VIP-поїздок. Також було проаналізовано рейси вантажних літаків A400M і C-17 та літак спостереження RC-135, який базується на конструкції лайнера Boeing 707.

Якщо врахувати рейси, що перетинають східне Середземномор’я, кількість заблокованих рейсів ВПС Британії зростає до 40%, пише видання.

The Telegraph пояснює, що деякі сигнали перешкод можуть надходити з Ізраїлю, оскільки він прагне захиститися від потенційної зброї з GPS-наведенням, яку запускає ХАМАС.

Водночас у статті сказано, що Росія має значну військову присутність у Сирії, і геополітичні експерти вважають, що деякі випадки глушіння в регіоні походять саме звідти. Ще один російський глушник діє з Калінінградського ексклава.

Науковий співробітник Королівського інституту об’єднаних служб Том Візінґтон, який спеціалізується на радіоелектронній боротьбі, сказав The Telegraph: «Це має наслідки як з точки зору навігації, так і з точки зору управління повітряним рухом. Не обов’язково росіяни навмисно намагаються завдати шкоди авіації, здійснюючи це глушіння. Але з іншого боку, саме глушіння — це дуже безвідповідально. Будуть моменти, коли країнам доведеться використовувати його з дуже поважних причин, наприклад, для самооборони».

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.