Росія може почати війну з Україною за контроль над Північно-Кримським каналом, який з’єднує Дніпро з тимчасово окупованим Кримом. Про це повідомляється у матеріалі американського видання The New York Times.
Біля українських кордонів на даний момент залишаються близько 80 000 російських військових, основною метою вторгнення яких, на думку журналістів, може стати Північно-Кримський канал, до анексії був головним джерелом прісної води для півострова.
Відзначається, що напруга через канал зросла в останні місяці, тому що криза з прісною водою в окупованому Росією Криму посилилася. Зокрема, минулого року російська окупаційна влада Криму почала говорити про можливу масову загибель людей через брак води. У лютому 2021 року один з представників окупаційної адміністрації говорив, що блокада води є “спробою знищити кримчан як народ, спробою масового вбивства і геноциду”.
У свою чергу офіційний Київ підкреслює, що постачати анексований Крим водою повинна Росія як держава-окупант. Також українська влада стверджує, що на півострові існує достатньо підземних вод для забезпечення людей запасами прісної води. Представник президента України в Криму Антон Кухаревич заявив, що деокупації півострів не отримає ніякої води з континенту.
Зараз на Північно-Кримському каналі споруджена тимчасова дамба, яка і перешкоджає водопостачанню тимчасово окупованого півострова.
У той же час ЗМІ повідомляють, що деякі українці старшого віку досі мають ностальгію за загальним радянським минулим з Росією, яку підігріває російська пропаганда. Однак водночас більшість людей в Україні бояться нової війни з РФ.
У квітні 2021 року президент Володимир Зеленський перевіряв готовність українських військових на позиціях біля окупованого Криму. Він підкреслив, що ЗСУ повинні бути готові до повернення російської армії.
Американські чиновники вважають, що російський наступ з метою забезпечити водопостачання для Криму є реальною загрозою, хоча досить складною і ризикованою.
Крім того, ризик ескалації конфлікту збільшується разом з тим, як розпалюються відносини президента Росії Путіна із західними країнами.
- На території Криму пересохло аянське водосховище, яке забезпечувало прісною водою жителів Сімферополя.
- Супутниковий моніторинг змін площі водних дзеркал водосховищ тимчасово окупованого Криму показав, що вона за останній рік “суттєво зменшилася”.