Обіцянка канцлера Німеччини Олафа Шольца надати Україні сучасну систему ППО IRIS-T викликає багато питань, зокрема через те, що він не уточнив версію цього озброєння. Про це пише військовий портал Defense Express.
Німецькі ЗМІ ще в середині травня повідомляли, що Німеччина має намір передати Україні зенітно-ракетні комплекси IRIS-T SLM, які мають дальність до 40 км та 20 км по висоті.
Однак зараз ця модель перебуває у розробці. Перший комплекс нібито буде готовий у листопаді, а 10 систем можуть бути зроблені лише у найближчі 3-4 роки.
Ба більше, нині Німеччина виконує контракт із Єгиптом на 16 комплексів IRIS-T SLM. За неофіційними даними, Берлін передав лише один такий ЗРК восени 2021 року.
IRIS-T SLM має кілька конструктивних переваг. По-перше, це вертикальний старт ракети, що дозволило усунути мертву зону над комплексом. По-друге, до складу цього ЗРК можна ввести пасивну станцію радіотехнічної розвідки від німецької компанії Hensoldt, яка дозволяє працювати в пасивному режимі із засідок.
По-третє, ракета IRIS-T у цій версії має радіолокаційну головку самонаведення. Традиційно вона оснащувалась інфрачервоною.
Враховуючи, що Шольф не уточнив версію системи, може йтися про IRIS-T SLS – зенітний ракетний комплекс ближньої дії, який має дальність 12 км і 8 по висоті.
ЗРК цієї моделі поставляється Збройним силам Швеції під назвою RBS-98. Але цей комплекс також завершив випробування нещодавно – влітку 2020 року.
«Тобто, ні у версії IRIS-T SLM, ні у версії IRIS-T SLS наявних запасів зенітних ракетних комплексів немає. Можливо, Швеція чи Єгипет “посунуть” у графіку отримання замовлених ЗРК, але це відверто виглядає малореальним. Крім того, мова все одно йтиме про “гомеопатичні дози”», – йдеться у статті.
Видання зазначає, що теоретично існує ще один варіант постачання. Швидше за все, якщо говорити про ракети IRIS-T, то в базовій версії SLS вони можуть бути інтегровані в інший зенітний ракетний комплекс.
На це вказує демонстрація компанією виробником IRIS-T – Diehl Defence “відкритої інтеграції та архітектури”.
IRIS-T – це ракета “повітря-повітря”, яку адаптували до запуску із землі. Вона є флагманським продуктом Diehl Defence, тому компанія підтримує та просуває її інтеграцію у всі можливі варіанти комплексів.
Наприклад, відома колаборація німців з американською компанією Lockheed Martin, яка у 2019 році продемонструвала ЗРК Falcon, а також із норвезькою Kongsberg. Норвежцям було запропоновано створити зенітний ракетний комплекс шляхом поєднання IRIS-T, напрацювань NASAMS та встановленням його на єдине шасі у вигляді M113.
Втім, інформації про інтеграцію IRIS-T у вже існуючі системи відсутня, хоча це й не виключає того, що ці ракети можна легко та швидко адаптувати до пусків із більш поширених платформ. Наприклад, з AN/TWQ-1 Avenger, який може стати єдиним швидким засобом посилення протиповітряної оборони України.
- Сьогодні в Бундестазі Шольц заявив, що Німеччина передасть Україні більше зброї та систему ППО IRIS-T.