Вдень у середу пресслужба Путіна повідомила, що вночі Кремль був атакований двома безпілотниками, розцінивши це як замах на російського диктатора. При цьому дрони були своєчасно виведені з ладу. “Агентство” зібрало питання, які виникають до офіційної версії росіян.
Офіційна версія «Два безпілотні літальні апарати були націлені на Кремль. В результаті вжитих військовими та спеціальними службами своєчасних дій із застосуванням систем радіолокаційної боротьби апарати були виведені з ладу… Розцінюємо ці дії як сплановану терористичну акцію та замах на президента, проведені напередодні Дня Перемоги, параду 9 травня, на якому планується присутність й іноземних гостей», – йдеться у заяві Кремля.
Запитання:
Чому Кремль називає атаку замахом на Путіна? Весь день напередодні атаки він провів у Петербурзі, його пресслужба повідомляла, зокрема, про зустрічі з губернатором міста Олександром Бєгловим та гендиректором Маріїнського театру Валерієм Гергієвим (повідомлення про останню з’явилися близько 20:00). Вранці у понеділок кореспонденти Кремлівського пулу повідомили, що Путін повернувся до столиці і працюватиме у резиденції у Ново-Огарьові. Про те, що Путін може перебувати в Кремлі в ніч проти середи, повідомлень не було. Не повідомлялося в соцмережах і про нічні пересування кортежу Путіна.
Як пише «Агентство», реакція Києва поки що не дозволяє однозначно оцінити, чи брала Україна участь в організації цієї атаки. Спікер президента України Сергій Никифоров повідомив, що Київ не має інформації про нічну атаку на Кремль. А радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк написав у твіттері, що атака безпілотників на Кремль «може свідчити лише про партизанську діяльність місцевих сил опору». Подібним чином Київ коментував й інші атаки на території Росії, зокрема й ті, які, за даними західних спецслужб, організував.
Як дрон долетів до Кремля і чи можна це вважати своєчасним виведенням дрона з ладу. На Червоній площі вже давно працює система, що обмежує можливість польотів дронів. У районі Кремля глушиться сигнал GPS. Крім того, у центрі Москви після початку війни в Україні з’явилися системи ППО: установки ЗРПК «Панцир-С1» помічали на адміністративній будівлі у Тетеринському провулку поряд із метро Таганська за кілька кілометрів від Кремля, на даху будівлі Міноборони на набережній Фрунзе. Декілька установок було помічено і в Московській області, у тому числі поряд з резиденцією Путіна у Ново-Огарьові .
Як раніше казав «Агентству» військовий експерт Юрій Федоров, для того, щоб дрон міг виконувати завдання на великій дистанції, він повинен або підтримувати зв’язок з оператором через супутник, або «пізнавати» місцевість, над якою летить, порівнюючи її із вбудованою в навігатор картою. Остання задача набагато складніша.
У середу Федоров на запитання «Агентства» про те, як дрон міг подолати системи оборони Москви, припустив, що безпілотник прилетів з України: «Я не маю іншого припущення, крім того, що це могли зробити тільки безпілотники, які долетіли до Кремля з України . До того ж, поряд із Москвою вже було знайдено безпілотника, зібраного в Україні», — сказав він.
Федоров також не став виключати, що удар може бути атакою під хибним прапором, однак він зазначив, що «російська сторона має чітко розуміти співвідношення плюсів і мінусів» у такій ситуації: «Перше, що спадає на думку, коли з’являються такі повідомлення — що російське ППО нікуди не годиться, це не просто дірка оборони, а її просто немає, якщо ворожі дрони долітають до Кремля».
На відео атаки Кремля, що з’явилися, видно невеликий дрон-камікадзе літакового типу, комерційний доопрацьований або саморобний, каже військовий дослідник Кирило Михайлов. Його не дивує, що цей дрон міг долетіти до Кремля: столична система ППО проектувалась для боротьби з ракетами та літаками НАТО, а не з дронами з AliExpress.
До Кремля міг долетіти або український UJ-22 (його дальність польоту близько 800 км залежно від навантаження) або зібраний у Росії безпілотник, каже Олег Ігнатов з International Crisis Group.
Чому відео атаки почали широко поширюватися лише вдень. У Кремлі заявили, що атака сталася вночі. Після 2:30 години ночі у місцевій групі «Сусіди. Якиманка-Замоскворіччя» з’явилися перші відео, на яких видно дим над Кремлем. У деяких ЗМІ та телеграм-каналах відео з місцевої групи з’явилися вдень ще до повідомлення пресслужби Путіна. Однак широко розходитися записи почали вже вдень — після 14:30, коли про атаку повідомила пресслужба Кремля, а відео, на яких, ймовірно, видно політ дрону і вогонь на куполі Сенатського палацу Кремля, вперше з’явилися вже після офіційного повідомлення.
Чому на відео видно лише один дрон. Кремль заявив, що в атаці брали участь два дрони. Однак на жодному з опублікованих відео не видно двох безпілотників або двох різних місць займання. Про те, що було два вибухи, йшлося й у повідомленні групи «Сусіди. Якиманка-Замоскворіччя».