Путін не оголосив загальну мобілізацію 9 травня, але, як виявилося, “прихована мобілізація” йде в Росії від початку вторгнення в Україну. Про це пише Російська служба ВВС.
Як інформує видання, всі останні тижні військкомати засипають росіян повістками із запрошенням на “військовий облік”.
Призов без зобов’язань
Декілька співрозмовників ВПС розповіли про отримання листів із військкоматів, сформульованих «як під копірку»: одержувачів запрошували з’явитися у військовий комісаріат для «переобліку документів» та «підтвердження місця проживання та прописки». Відвідати військкомат для «уточнення документів військового обліку» пропонують на основі закону «про мобілізацію», а не «про військову службу». Усі отримувачі таких повісток, із якими поговорили журналісти, їх проігнорували.
Військовий юрист, який допомагає клієнтам уникнути призову, розповів, що останнім часом дав близько тисячі консультацій через такі повістки. За його словами, з початку березня у РФ військкомати стали активно викликати «запасників» для військового обліку, а такого раніше не було. Юрист нагадав, що поки що Путін офіційно не оголосив мобілізацію, змусити людину поїхати на фронт не можна.
При цьому, як пише видання, не всі отримувачі повісток проігнорували їх, можливо, не знали, що така опція є. Декого у військкоматі вмовили вступити на службу за контрактом. Це випливає із свідчень росіян, за твердженням Служби безпеки України, які потрапили в полон.
Реклама «короткострокової служби»
«Стабільність, широкі можливості для самореалізації, гідний рівень життя та високий соціальний статус», — йдеться у листах із пропозицією влаштуватися на короткостроковий (три, шість чи дев’ять місяців) контракт. Такі рекламні розсилки отримали кілька росіян із різних областей. Кореспондент ВВС зателефонував за вказаним у листі номером, і черговий, який відповів на дзвінок, повідомив, що контракти пропонують «для участі в спецоперації».
За контрактом можна поїхати на «морський флот», у «дванадцяте управління міноборони» (відповідає за ядерно-технічне забезпечення та безпеку), але насамперед на війну в Україні, розповів лейтенант, який чергував у пункті відбору на контрактну службу в Ленінградській області. За його словами, у контрактників, які збираються вирушити в Україну, зарплати починаються від 200 тисяч, тоді як на флоті та у «дванадцятому управлінні» – від 40 тисяч рублів. Якщо брати участь у “спецоперації”, але служити в Росії, оклад буде в районі 35-40 тисяч.
«Броні» на випадок мобілізації
Роботодавці почали оформляти своїм співробітникам «броні», які закріплюють кадри на випадок призову з мобілізації. Вакансії для кадровиків із досвідом оформлення таких документів опублікували десятки організацій. Як пише видання, підприємства ведуть військовий облік завжди, оскільки цього вимагає російське законодавство і наймають співробітників для нього. Проте “бронями” у мирний час, як правило, не займаються.
Підготовка підприємств до «роботи у воєнний час»
Російські підприємства почали шукати тих, хто готуватиме їх до «роботи у воєнний час». Такі фахівці потрібні ФНП, одній із дочок Роснафти та кільком психіатричним лікарням в Іванівській області. Деякі організації не наймають нових працівників, а сподіваються перенавчити вже існуючих. Крім того, з початку вторгнення РФ в Україну на сайті держзакупівель з’явилися десятки тендерів на курси підвищення кваліфікації в галузі «мобілізаційної підготовки».