Президент Молдови Майя Санду два рази намагалася зв’язатися з президентом України Володимиром Зеленським через викрадення колишнього судді Миколи Чауса. Про це повідомляє NewsMaker.
Доповідну записку посла України в Молдові Марка Шевченка, направлену в МЗС України, виданню передав лідер “Нашої партії” Ренато Усатий. Він не назвав своє джерело, але запевнив, що воно надійне.
У записці йдеться, що 9 квітня посол зустрівся в будівлі Міністерства закордонних справ та європейської інтеграції з державним секретарем МЗС Молдови Думітру Соколаном, який передав йому ноту з проханням зняти дипломатичний імунітет з військового аташе українського посольства Сергія Сметанюка для «кримінального переслідування і притягнення до відповідальності».
У ноті також запитується дозвіл на проведення обшуку і пошуку доказів у машині посольства, яка закріплена за Сметанюком. Посол також вказав у записці, що Санду кілька разів намагалася зв’язатися із Зеленським, але «це не вдалося не з вини молдавської сторони».
За словами посла, телефонна розмова в.о. прем’єр-міністра, міністра закордонних справ та європейської інтеграції Аурелія Чокоя з главою українського МЗС Дмитром Кулебою дала Молдові підстави вважати, що «викрадення громадянина України Чауса було скоєно зловмисниками, а не представниками державних органів України». У записці також говориться, що молдавська сторона не планує повідомляти ЗМІ про ноту з проханням зняти імунітет зі Сметанюка.
Посол додав, що сторони згодні в тому, що необхідно негайно почати роботу в рамках спільної міждержавної комісії розслідування обставин викрадення Чауса, а українська сторона підтверджує своє бажання з’ясувати обставини події і встановити його місцезнаходження.
Шевченко зазначив, що на зустрічі з Соколаном неофіційно висловив попередню готовність організувати на території посольства зустріч Сметанюка з молдавськими представниками, але отримання ноти змінило ситуацію, і йому довелося звернутися за інструкціями до Києва.
У записці також говориться, що в молдавському парламенті створена робоча група для розслідування викрадення Чауса, і «очікується, що підсумком роботи цієї комісії стане зняття з посади нинішнього директора СІБа і перепідпорядкування відомства парламенту».
Посол України підкреслив, що найбільші втрати в рейтингу і репутації від ситуації, що склалася, несе Санду, у якої немає можливості вплинути на «позицію органів виконавчої влади, прокуратури та правоохоронних органів, які продовжують перебувати під контролем призначенців Додона і залишаються під впливом російських чиновників».
Шевченко написав, що у нього склалося враження, що політичні опоненти молдавського президента і їхні російські куратори навмисно привели Санду до рішення про те, повинна вона взяти на себе політичну відповідальність за викрадення Чауса або зайняти жорстку позицію по відношенню до України.
Шевченко запропонував своєму керівництву найближчим часом повідомити молдавській стороні про те, хто представлятиме Україну у спільній міждержавній комісії, і провести її перше засідання в українській або молдавській столиці. Потім він пропонує офіційно відповісти відмовою на ноту про зняття імунітету зі Сметанюка, термін повноважень якого закінчується 3 травня поточного року.
Крім того посол закликав «для поліпшення політичних позицій Санду в її протистоянні з проросійськими силами в Молдові» найближчим часом поговорити по телефону глав Молдови та України і підтвердити позицію, позначену в розмові Чокоя і Кулеби, а також встановити дату засідання спільної робочої групи, повідомивши про це ЗМІ.
- У вересні 2016 року Верховна Рада підписала два дозволи на арешт Чауса після того, як у серпні було виявлено хабар у розмірі 150 тисяч доларів, захованих у скляних банках.
- З 11 листопада того ж року Чаус перебував у розшуку Інтерполу з метою арешту та екстрадиції до України. Були відомості про те, що в цей час Чаус перебував у Криму.
- У березні 2021 року Молдова остаточно відмовила у наданні політичного притулку Чаусу.
- На початку квітня група невідомих озброєних чоловіків викрала Чауса в центрі Кишинева.
- Санду назвала неприпустимим викрадення українського судді.
- У МВС Молдови повідомили, що викрадачі говорили українською мовою, одного з них затримали.
- За даними ЗМІ, до викрадення Чауса можуть бути причетні українські розвідники.