Військово-повітряні сили США високо оцінили здатність українських льотчиків опанувати західні винищувачі F-16 і вважають, що навчальна програма для них може становити чотири місяці. Про це йдеться у внутрішньому документі ВПС США, який опинився у розпорядженні порталу Yahoo News.
Документ, який США передали союзникам НАТО, які мають на озброєнні F-16, містить детальну оцінку двох українських льотчиків, що проходили перевірку наприкінці лютого та на початку березня на авіабазі в штаті Аризона.
Один із українських льотчиків мав досвід управління МіГ-29, інший – Су-27. Обидва не мали попереднього досвіду роботи з F-16 та були перевірені на тренажері, де провели дев’ять занять з 11,5 години. Їх оцінили чотири досвідчені інструктори ВПС США, кожен з яких мав тисячі годин нальоту на F-16.
Згідно з оцінкою, українські льотчики змогли виконати низку “щодо технічних” маневрів у змодельованих умовах, зокрема, посадку літака після зриву полум’я – зупинки двигуна внаслідок згасання полум’я в його камері згоряння. Обидва льотчики також змогли “виконати імітацію атаки на основі параметрів, переданих їм під час польоту на симуляторі”.
Основною проблемою навчання інструктори США вважають, що українські льотчики не звикли до авіоніки, тобто електронних систем F-16, які відображали інформацію українською мовою. Також вони вказали на загальний мовний бар’єр, хоча й зазначили, що обидва льотчики значно покращили знання англійської за два тижні.
Попри це, у звіті ВПС США робиться висновок, що “враховуючи нинішній рівень навичок, продемонстрований льотчиками ВПС України, чотири місяці є реалістичним терміном навчання”.
- Міністри оборони Німеччини та Великої Британії заявляли, що рішення про передачу F-16 Україні залежить від США.
- За даними NYT, США не дозволяють українським пілотам навчатися на F-16 у Європі.