Позов братів Суркісів проти Петра Порошенка з питання купівлі частки у телеканалу “1+1” може негативно позначитися на перспективу судового розгляду з приводу націоналізації Приватбанку. Про це йдеться в матеріалі “Дзеркало тижня”.
Видання нагадує про те, що в 2015 році глава держави запропонував купити їх майже 25% частку телеканалу “1+1”. Бізнесмени дали свою згоду на операцію. Свою частку брати оцінили в 140 мільйонів доларів. Домовилися, що ця сума буде виплачена у розстрочку протягом восьми років. Вже були оформлені відповідні документи, коли Порошенко раптово передумав.
Між тим, згідно з юридичним домовленостям, всі спірні питання повинні розглядатися на базі англійського права і вирішуватися у Лондонському арбітражі. Туди Суркіси і звернулися, звинувачуючи політика в невиконанні умов договору. У найближчі 4 місяці бізнесмени повинні надати суду всі документи по даній справі.
Зазначається також, що після того, як був націоналізований ПриватБанк, Порошенко відновив у грудні 2016 року переговори про покупку частки в телеканалі, але вже на інших умовах.
Після націоналізації Нацбанк обнулив фінансові зобов’язання Приватбанку перед вкладниками, які були пов’язані з олігархом Ігорем Коломойським. Такими були визнані і Суркіси. Таким чином брати втратили 248,6 мільйонів доларів і 574 тисячі євро в кіпрському філії банку і ще 1,04 мільярда в Україні як фізичні особи.
В результаті Порошенко запропонував бізнесменам оплатити їх частку в телеканалі їх же грошима: 25% “1+1” в обмін на повернення коштів з кіпрського відділення банку.
Претензії Суркісів у суді серйозно впливають на позицію держави в спорі з колишніми власниками Приватбанку Коломойським і Боголюбовим. Так, раніше Україна довела, що фінансова установа не чуралась “шахрайських схем” і екс-власники дану обставину фактично визнали. Тепер олігархи можуть наполягати на версії про те, що тодішній президент і голова НБУ націоналізацію «замовили». Згадані переговори 2016 року такий вплив нібито підтверджують.
Видання зазначає, що претензії Суркісів очевидно на руку Коломойському і Боголюбову. Тепер вони можуть наполягати на тому, що банк був націоналізований з метою отримання особистої вигоди. У тому випадку, якщо вони виграють суд, то у колишніх власників банку з’являться підстави вимагати від України компенсацію.
Нагадаємо, про те, що Суркіси мають намір судитися в Лондоні з Порошенком, раніше повідомив Коломойський, який стверджував також, що екс-глава держави збирався придбати у нього ще 25% телеканалу.