Президент США Дональд Трамп обговорює з радниками можливість зміни підходу до участі США в НАТО, що може включати відмову від захисту країн-членів, які не витрачають встановлений відсоток свого ВВП на оборону. Про це повідомляють три чинні та колишні високопосадовці США, а також один представник Конгресу, на яких посилається NBC News.
За словами джерел, Трамп хоче “перекалібрувати” зобов’язання США в НАТО таким чином, щоб вони більше відповідали внескам союзників у спільну безпеку. Він неодноразово заявляв, що більшість країн НАТО витрачають на оборону недостатньо, змушуючи США нести надмірний тягар.
Якщо ця політика буде реалізована, США можуть не захищати країни-члени НАТО, які не виконують вимог щодо оборонних витрат. Це стане відходом від основного принципу Альянсу – Статті 5, згідно з якою напад на одного члена НАТО є нападом на всіх.
Трамп також розглядає можливість зміни розміщення американських військ у Європі, переміщуючи їх до країн, які відповідають фінансовим критеріям оборонних витрат.
Офіційний представник Ради національної безпеки США у письмовій заяві зазначив, що “Президент Трамп підтримує НАТО та Статтю 5”, однак конкретно не прокоментував можливі зміни.
Сенатор-демократ Кріс Кунс заявив, що європейські дипломати висловлюють занепокоєння щодо намірів Трампа.
“Мене контактували кілька європейських послів, занепокоєних чутками, що Трамп може зробити негативну заяву про НАТО. Якщо вас не турбує все, що він говорить і робить у зовнішній політиці – ви просто не звертаєте уваги,” – сказав він в інтерв’ю NBC News.
Трамп уже погрожував виходом США з НАТО під час першої каденції. Нещодавно він закликав країни-члени збільшити оборонні витрати до 5% ВВП, хоча навіть США не досягають цього показника.
За останніми даними НАТО, у 2023 році 23 країни Альянсу витратили на оборону понад 2% ВВП, а Польща, США, Греція, Латвія та Естонія перевищили 3% ВВП.
Очікується, що можливі зміни в політиці США щодо НАТО матимуть значний вплив не тільки на безпеку Європи, а й на підтримку України. Трамп уже вимагає від європейських союзників узяти на себе більшу роль у фінансуванні військової допомоги Києву та у післявоєнному відновленні безпеки.