ЗМІ: У Кремлі не розуміють, як закінчити війну в Україні за допомогою переговорів — і без обвалення рейтингу Путіна

У внутрішньополітичному блоці адміністрації президента країни-агресора Путіна (АП) прийшли до висновку: зараз немає «хороших піар-сценаріїв виходу» з війни в Україні, які не привели б до падіння рейтингу влади. Про це пише “Медуза”, посилаючись на три джерела, близьких до АП.

Такі “сценарії” у внутрішньополітичному блоці почали опрацьовувати кілька тижнів тому. “Подивилися, покрутили — якогось зрозумілого сценарію не проглядається. Тому (суспільна) думка до можливого проведення переговорів (і укладення миру) вирішили не готувати, пустили все на самоплив», — пояснює один зі співрозмовників.

Як стверджують джерела, в Кремлі впевнені, що більшість росіян всерйоз сприймають війну як «боротьбу з нацистами і нацизмом». На підтвердження цього вони посилаються на результати закритих соціологічних опитувань (російська влада багато років використовує їх).

При цьому ніяких достовірних незалежних даних, що підтверджують гіпотезу про “войовничу більшість” росіян, немає. Публікуються різні соціологічні опитування про ставлення росіян до війни, багато з яких показують, що більшість жителів рф нібито підтримує «спецоперацію». Однак багато вчених підкреслюють: в умовах пропаганди, цензури і репресій такі дослідження навряд чи відображають реальність, зазначає “Медуза”.

Проте у Путіна продовжують орієнтуватися на власні дані, які свідчать, за твердженням джерел, про войовничий настрій населення Росії. Зокрема, на думку Кремля, однією з найсерйозніших перешкод для «виходу суспільства з війни» може стати «позиція багатьох представників середнього класу», який нібито підтримує напад на Україну. Посилаючись на все ті ж закриті опитування, співрозмовники видання стверджують, що ці “представники середнього класу” впевнені: “у війні потрібно йти до переможного, якщо вже її почали — до Києва або навіть до Львова. Відступати не можна”.

“Поки подушка накопичень у таких людей є. Прямо зараз оновлювати техніку більшості з них не треба. Доходи дозволяють практично не помічати зростання цін на продовольство. Зате вони відчувають, що виступають за свою країну, за справедливість”, — пояснює одне з джерел.

Побічно ці слова можуть підтверджувати підсумки опитування тисячі жителів Москви, проведеного компанією Russian Field на замовлення опозиційного політика Романа Юнемана. Серед групи росіян, доходи яких дозволяють купити «практично все», за продовження війни висловилися 62%, за мирні переговори — 29%. У групі людей з доходами, які дозволяють купити побутову техніку, підтримка продовження війни становить 54%, переговорів — 37%. При цьому серед громадян, доходів яких не вистачає навіть на продукти, за війну висловлюються лише 40%, а за мирні переговори — 43%.

Однак соціолог Григорій Юдін зазначив, що такі результати можуть пояснюватися тим, що “значна частина російського середнього класу — це силовики і середнього рівня чиновники”: “тобто це прямі бенефіціари режиму. Або ті, хто знає, коли треба показувати лояльність».

Ілюзія протесту

За словами джерел, на такому тлі в Кремлі «побоюються можливого невдоволення» відступом військ і переговорами. За оцінкою російської влади, воно нібито може вилитися навіть у вуличні протести.

Цю гіпотезу співрозмовники видання пояснюють тим, що російська пропаганда «переборщила з нагнітанням теми нацизму» в Україні: «це занадто сильні тригери, це пожвавлення пам’яті про Велику Вітчизняну, коли воювали з нацистами. Цю пам’ять пестували занадто довго”.

При цьому публічно співробітники АП підтримують цю риторику, оскільки вважають, що з громадською думкою «сперечатися пізно» — а воювати все одно доведеться до якогось результату, який можна оголосити «перемогою». Наприклад, перший заступник глави адміністрації Путіна Сергій Кирієнко під час шкільного форуму «Сила в правді» заявив: «Росія, Радянський Союз, вже виконувала цю історичну місію нашого народу, ми вже один раз забезпечили перемогу над нацизмом, і наш народ, наша країна точно зробить все для того, щоб нацизм більше ніколи не зміг підняти голову не тільки у нас в Росії, але і ніде в світі».

Разом з тим два політтехнологи (один з них раніше співпрацював з АП, другий співпрацює з Кремлем досі) в розмові з «Медузою» засумнівалися в адекватності таких побоювань. «Спиратися на якусь соціологію зараз дивно. Люди, скоріше, пасивні, вони можуть бути не проти війни, але і не за неї. У Москві на машинах середнього класу букв Z щось непомітно. Респонденти висловлюються за інерцією-навіть, може, не кривлять душею. Але це не войовнича підтримка. Самі воювати ці люди не готові”, – коментує один з них.

Обидва співрозмовники впевнені, що в разі «приглушення пропаганди» ніяких протестів від прихильників війни чекати не доводиться. За словами одного з них, «громадяни перестануть думати і говорити про нацистів, повністю переключаться на свої особисті проблеми».

Підтримує ці міркування і соціолог Григорій Юдін. Він упевнений, що побоювання влади з приводу можливих протестів прихильників «партії війни» пояснюються ілюзіями Кремля.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.