«Нормандський саміт» відбувся не в кращий для Росії момент. В останні дні довіру до держави-агресора знову похитнулася. Крім того, господарю Кремля не вдалося «зламати» президента України Володимира Зеленського. Більше того, глава держави повернувся до Києва з тактичними перемогами. Про це повідомляє «Європейська правда».
Захід з Україною
Перед переговорами було багато розмов про те, що Зеленський виявиться один проти трьох і міцність проукраїнської позиції Заходу перебуває під загрозою. І для цього були підстави. Проте події останніх днів довели неправоту скептиків.
Нове керівництво ЄС щедро роздавало заяву про підтримку України. Франція звинуватила РФ в хакерських атаках. МВФ відзначив необхідність нової програми фінансування України. WADA прийняло рішення про дискваліфікацію російської збірної на олімпійських іграх.
Кілька років Київ ставить питання про зміну Мінських угод. Росія блокує таку можливість. Але вчора канцлер Німеччини Ангела Меркель підтримала такі наміри України. Мова про ймовірність проведення виборів в ОРДЛО після повернення контролю над кордоном. Франція як мінімум не противиться цьому. У свою чергу Зеленський підтвердив, що для нього це – «червона лінія». Як і неприпустимість федералізації країни і зміна вектора розвитку без прийняття відповідного рішення народом. Крім того, чітко заявлено, що жодних територіальних поступок не буде. Причому сказано це було в присутності всіх лідерів «четвірки» і без застережень.
Той факт, що частина суспільства покладала на зустріч завищені очікування лежить на президентській команді. Між тим ніякої «здачі» теж не сталося, свідченням чого стала припинення акцій «Ні капітуляції».
Новий мандат ОБСЄ і відсутність “агресора”
Що стосується «перемог», то це – домовленість про обмін полоненими, хоча і не всіх. Це може статися вже до кінця року. Правда ця домовленість існує виключно на словах.
Ще вдалося домовитися про розширення мандата спостережної місії ОБСЄ. Їм дозволено нічне патрулювання.
«Приміром, оголошені перемир’я (принаймні, в той період, коли вони потрібні Росії) стануть повноцінними, а не тільки “денними”», – сказано в статті.
Видання нагадує, що більшість побоювань про можливу здачу національних інтересів торкалися питання газу. Очевидною «зради» в Парижі не сталося.
«Більше того, вкрай важливо, що подальші переговори повернуться до тристороннього формату, за участю ЄС. Принаймні, в цьому запевняє виконавчий директор “Нафтогазу”», – повідомляє «Європейська правда».
Разом з тим видання критикує українську владу за погану інформаційний супровід візиту української делегації до Парижа. Стверджується, що Офіс президента «взагалі не намагається вести свою інформаційну політику, а лише реагує на картину дня, задану росіянами».
«Чи є така політика свідомим вибором Банковій в рамках політики “краще промовчати, щоб не образити росіян?” Сказати складно. І варто зазначити, що на цей раз Зеленський був більш відвертий у виразах, ніж зазвичай», – зазначає видання.
Однак після саміту президент розповів журналістам, що свідомо не вживає слова «агресор».
“Що стосується як, кого і що називати. Це як питання “а ви будете говорити “добрий вечір” президентові Росії?” “а ви будете сідати з ним за стіл?”, “будете тиснути руку, стояти поруч на фотографуванні?”. Нам з вами потрібен результат. Якщо наша задача – приїхати і в когось плюнути, то навіщо їхати і домовлятися? А якщо є завдання домовитися, то нам потрібно знаходити такий формат діалогу, який буде більш-менш коректним”, – сказав він.
Нагадаємо, 9 грудня в Парижі проходила зустріч «нормандської четвірки», на якій головним питанням було врегулювання ситуації на Донбасі. Офіс президента України оприлюднив підсумковий текст саміту в Парижі.