До кінця березня в РФ військове керівництво остаточно змирилося з тим, що Київ не вийде «взяти малою кров’ю» — тобто силами, які вже задіяні у війні в Україні. Про це “Медузі” заявили три джерела, близьких до адміністрації Путіна, і два співрозмовника, близьких до російського уряду.
За словами джерел “Медузи”, в перші дні вторгнення і російські військові, і сам Путін вважали, що “спецоперація” пройде досить легко — і не очікували такого опору з українського боку.
Ще в кінці лютого близький до адміністрації Путіна співрозмовник видання був упевнений, що однією з головних проблем для Росії стане не взяття великих міст, але організація нормальної роботи їх «нових адміністрацій». У тому, що ці території (в тому числі, Київ) будуть завойовані, він майже не сумнівався. “[А ось] кадри для управління складною урбанізованою територією взяти нізвідки. Їх навіть на Крим і Севастополь не вистачило”, – міркувало тоді джерело.
Проте вже на початку березня риторика джерел у російській владі почала змінюватися. Зараз вони вважають найбільш “ймовірним сценарієм” – взяття під повний контроль виключно Донбасу.
Саме невдачами у війні в Україні всі джерела пояснюють пом’якшення позиції росіян в ході переговорів у Стамбулі.
Крім того, співрозмовники стверджують, що в кінці березня російські чиновники показали Путіну викладки про стан економіки країни. Згідно з цими документами, “хоч якось нормально жити країна під такими санкціями не зможе”.
“[В уряді] йдуть наради по різних галузях приблизно одного змісту: на старих запасах протриматися можна кілька місяців. Що буде потім, якщо не будуть зняті хоч якісь санкції, неясно нікому. Вірніше, ясно, що все буде дуже погано. Почнуться інфраструктурні проблеми, проблеми з транспортом», — перераховує складності близьке до федерального кабінету міністрів джерело.
Відразу три джерела, близьких до АП, підкреслюють: Путін ще не прийняв остаточного рішення про те, що робити далі.
За словами одного з них, зараз на президента країни-агресора «впливають різні групи і люди», а сам він «хотів би подивитися на подобу суспільної дискусії» про війну в Україні. Ця “суспільна дискусія” має на увазі, що Путін готовий вислухати і тих, хто наполягає на припиненні війни, і тих, хто виступає за продовження повномасштабної війни.
«За переговори налаштовані топити близькі до політичного блоку Кремля люди, на це будуть розгорнуті потужності в Інтернеті. Партія війни-наприклад, це Кадиров, Володін. Вони вважають, що за бій до перемоги сам Путін, тому як би йдуть за ним», — коментує близьке до АП джерело.
При цьому в самій адміністрації російського президента тепер побоюються, що “можливе перемир’я з Україною вдарить по рейтингу Путіна”. “Громадяни виявилися перегріті пропагандою. Припустимо, приймається рішення зупинитися на території Донбасу. А що тоді з “нацистами”? Ми більше проти них не воюємо? Людям стільки втовкмачували це слово, що я не уявляю, як без втрат для рейтингу влади можна зупинитися на Донбасі», — заявляє один з співпрацюючих з Кремлем політтехнологів.
Близьке до АП джерело призводить інші пропагандистські штампи-швидке “взяття Києва «і швидкий» парад на Хрещатику”. “І що після цього сказати? Що Київ брати передумали? А чому? Так, справжніх, переконаних прихильників війни до кінця не так багато, але це дуже гучна частина суспільства, вона вже почала шуміти [після переговорів у Стамбулі]», — пояснює він, натякаючи на численні обурені коментарі «патріотів» після рішення про «скорочення активності» на київському напрямку.
У той же час з середини березня адміністрація Путіна намагається за допомогою соцопитувань з’ясувати, як росіяни насправді ставляться до війни в Україні. Джерело, знайоме з результатами цього дослідження, зазначає, що, за даними АП, до недавнього моменту рейтинги Путіна на тлі вторгнення росли. Але що буде далі-незрозуміло, і чи спровокує можлива “відмова” від взяття Києва протести з боку провладного електорату-теж.
“Серед них [прихильників війни] є “диванні патріоти”, які на словах — за, але на вулиці за продовження бойових дій не підуть. Ще одна частина ядра підтримки “операції” – жінки 40+. Вони за, але коли задається питання: “а чи готові ви відправити воювати одного з членів сім’ї?”, вони відразу заявляють, що не готові», — посилається джерело на результати закритих соціологічних досліджень. Співрозмовник додає, що найчастіше в якості причин підтримки війни росіяни називають “загрозу із Заходу»:” те, про що їм і розповідають по ТБ”.
На цьому тлі, повідомляють співрозмовник видання, у Путіна пройшла нарада, на якій обговорювалися стратегії того, як пояснити росіянам можливі переговори про припинення війни в Україні. Однак “дієвих стратегій для пояснення не знайшлося”.
Складність, за оцінкою АП, полягає і в тому, що деякі російські пропагандисти відкрито вимагають продовження війни.
Два джерела “Медузи«, близьких до АП, підкреслюють, що розчарування “патріотичної громадськості” може бути дуже великим: “умовно, для них це як перегляд серіалу зі спойлером: в останній серії візьмуть Київ. А тут в середині серіалу якісь переговори – і вже, здається, ніякого Києва”.
“У зв’язку з цим у внутрішньополітичному блоці готуються до неминучого падіння рейтингів влади після закінчення війни і економічної кризи, що посилюється. Особливо – в найбільших містах. В першу чергу, в Москві і Санкт-Петербурзі. За даними закритих опитувань АП, війну в цих містах зараз підтримують не більше половини жителів”, – пише “Медуза”.
На цьому тлі, за твердженням джерел, близькі до російської влади політтехнологи отримали завдання подумати про “нову ідеологію для країни”, про “якусь нову національну ідею”: “в якомусь вигляді світ все одно буде, і люди будуть задавати питання: а заради чого це було? Київ не взято, більшість санкцій не зняті, жити при них погано. Навіщо все це терпіти? Цю порожнечу треба буде заповнити, щоб її не заповнив хтось ще».
- Росія заявила, що скорочує військову активність в районі Києва та Чернігова.
- Часткове відведення військ підтвердив Пентагон і спостерігачі в Білорусі.
- У той же час у Путіна заявили, що відведення військ не означає припинення вогню.
- Генштаб підтвердив відведення військ РФ у двох областях, але зазначив, що ворог хоче створити помилкову ілюзію того, що відмовився від наміру захопити Київ.
- Такої ж думки і Пентагон.