Німецькі вчені сподіваються, що народний депутат України Віктор Медведчук оприлюднить інформацію про наявний у нього фрагменті Біблії Гутенберга і надасть фото унікального пам’ятника міжнародним дослідникам. Про це повідомляє Deutsche Welle.
Як зазначає агентство, Медведчук зазначив у декларації про майно «фрагмент Біблії Гутенберга 1455 року».
Справа навіть не в тому, що одна сторінка Біблії Гутенберга – першої в історії людства друкована книга – сьогодні коштує дорожче, ніж будь-який з 18 задекларованих автомобілів українського депутата, а в тому, що вже багато десятиліть дослідження книг Гутенберга є окремим науковим напрямком в історії світової культури, зазначає DW.
Керівник Інституту світової літератури та друкованих медіа при Університеті імені Йоганна Гутенберга в Майнці професор Штефан Фюссель розповів, що з 180 екземплярів першої в історії людства друкованої книги збереглися лише 49. Майже всі екземпляри Біблії Гутенберга сьогодні знаходяться в провідних бібліотеках світу, таких як Бібліотека Конгресу у Вашингтоні, Національна бібліотека в Парижі, лондонський British Library або Університетська бібліотека Геттінгена. Таких книг звичайно не знайдеш на ринку антикваріату.
Останній раз 20 років тому Біблію Гутенберга продали на аукціоні в Японії. Ціна, за оцінками фахівців, досягла кількох десятків мільйонів доларів. Два примірники першої в історії друкованої книги кілька років тому знайшлися в Москві, куди вони були вивезені з Лейпцига в якості трофеїв після Другої світової війни разом з трьома тисячами інших німецьких старовинних книг. Росія 70 років мовчала про долю цих унікальних екземплярів. У минулому році Фюсселю вдалося вперше на власні очі побачити один з них, пише DW.
Чи вдасться повернути ці примірники в Німеччину – питання до політиків, а для дослідника головне, що одна з цих книг вже оцифрована і доступна вченим зі всього світу, зазначив Фюссель.
“Для нас не так важливо, де зберігається книга. Для нас важливіше, що вона зберігається в хороших умовах, і сама книга – буде доступна доступна для вивчення хочаб в цифровому форматі – “, – підкреслив професор, нагадавши, що після Другої світової війни з Німеччини зникли кілька примірників Біблії Гутенберга, місцезнаходження яких досі невідомо.
Фюссель висловив надію на те, що Медведчук оприлюднить інформацію про наявний у нього фрагменті Біблії Гутенберга і надасть фото міжнародним дослідникам, щоб ті могли визначити, до якої саме книги відноситься цей фрагмент.
Дослідники не мають поняття, який саме фрагмент може бути у Медведчука.
“Є багато варіантів. Ми поки не можемо говорити нічого про можливе походження. Але однієї фотографії буде достатньо, щоб ми отримали всі відповіді“, – сказав один з провідних дослідників книг Гутенберга Ерік Уайт з Прінстонського університету.
Медведчук не відповів на численні запити DW, спрямовані на парламентську приймальню, прес-службу його політичного проекту “Український вибір” та особисто його асистентові по зв’язках з пресою.
Таким чином, питання про походження фрагмента першої друкованої книги в його колекції залишається без відповіді. Політик також не повідомив, чи готовий надати фотографії свого примірника вченим. Українські дослідники старовинних книг констатують, що в Україні досі фрагментів Біблії Гутенберга не було. Згідно законодавства України будь-які старовинні книги 15-18 століття вважаються національним культурним надбанням, яке не можна вивозити за межі країни.
“Фрагмент Біблії Гутенберга, 1455” – це лише один рядок в оприлюдненій днями декларації про доходи та майно депутата Верховної ради України Віктора Медведчука. Таку декларацію українські політики і чиновники під загрозою великих штрафів зобов’язані надавати один раз на рік згідно з антикорупційним законодавством. Будь-яка інша старовинна книга, а їх у Медведчука ціла колекція, можливо, так і загубилася б у довгому переліку елітного одягу та годинників, дизайнерських прикрас та аксесуарів, творів живопису та антикваріату. Але не фрагмент першої в історії людства друкованої книги.