Олігарх Ігор Коломойський не зможе повернути собі «ПриватБанк» в разі набуття чинності закону про функціонування банківської системи, який раніше Кабінет міністрів зареєстрував у Раді. Про те, як новий закон убезпечить банки від повернення недобросовісним власникам, пише «Економічна правда».
Закон передбачає внесення трьох ключових змін у законодавство про банки. Перша стосується змін до Кодексу адміністративного судочинства України. У ньому з’являться дві нові статті 266.1 і 266.2, одна з яких передбачає, що всі справи щодо виведення банків не будуть розглядатися в класичній трирівневій судовій системі. Рівнів буде два.
Адміністративні справи розглядатиме Верховний Суд, апеляції – Велика Палата Верховного Суду. Судове рішення набиратиме чинності лише після закінчення строку подання апеляційної скарги, але факт подачі позову і порушення справи не зупинить рішення, яке оскаржується. Таким чином ніякий позов не зупинить ухвалене судом рішення і виведення банку з ринку.
Друга зміна полягає в тому, що суд зможе використовувати «як підставу для власної оцінки» висновки, зроблені Національним банком та Фондом гарантування вкладів. Однак буде враховуватися, чи не була зроблена оцінка з істотним порушенням або на основі помилкових відомостей. Раніше суд покладався на власні непрофільні оцінки фінансової діяльності банків.
Третій ключовий пункт стосується змін у закон “Про банки і банківську діяльність” (статті 78 і 79). Вони передбачають, що процедура ліквідації банку не може бути зупинена або припинена навіть у разі визнання незаконним рішення НБУ або ФДМУ.
Єдине, що в такому випадку власники ліквідованого банку зможуть отримати відшкодування збитків, заподіяних рішенням Нацбанку і Фонду. Розмір збитків визначає міжнародна аудиторська фірма.
Зазначені зміни у законодавство стосуються всіх ситуацій з неплатоспроможними банками. Однак зараз найгучнішою справою є історія з «ПриватБанком», який через суди хочуть повернути ексвласники.
Співрозмовник видання зазначив, що після ухвалення цього закону Коломойський не зможе повернути банк. Йому залишиться тільки претендувати на відшкодування збитків. Крім того, справа буде слухатися в інших судах.
Нагадаємо, раніше прем’єр Олексій Гончарук заявив, що уряд має намір стягнути з ексвласників «Приватбанку» гроші, які були витрачені з держбюджету на докапіталізацію фінустанови.