У “день Росії”, 12 червня, на сайті газети “Известия” з’явилася стаття , підписана ім’ям першого заступника глави адміністрації президента РФ Сергія Кирієнка з інформацією про те, що на відновлення зруйнованого Донбасу будуть виділені гроші з держбюджету, а рівень життя в РФ може знизитися . Згодом статтю було видалено . Видання “Медуза” розбиралося, як так вийшло.
Джерела видання, близькі до адміністрації президента РФ, стверджують, що вказана публікація не була офіційним зверненням Сергія Кирієнка. Два джерела вказують, що посада першого заступника голови АП у принципі не передбачає таких кроків.
Один із співрозмовників зазначив, що виступати зі зверненнями може лише президент, при цьому Кирієнко не має повноважень офіційно вітати широкі маси. Інше джерело звертає увагу, що в тексті порушені питання, обговорювати які публічно перший заступник голови АП не може.
“Чиновники не можуть лізти у сферу, де вони не мають відповідальності, – Кирієнко не може говорити про міжнародну політику нічого, крім загальних слів. Також він не може висловлюватися про труднощі в економіці, це сфера уряду”, – сказав він.
Джерела також припускають, що публікація могла бути розміщена не іноземними хакерами, а зломщиками, яких найняли апаратні супротивники Кірієнка.
“Його публічна активність напружує багатьох, Кирієнко явно добивається прихильності президента і має до нього доступ. Кураторство над Донбасом — це знак довіри, Путін доручив Кирієнку важливий для нього напрям. І там справді крутяться і крутитимуться серйозні гроші на відновлення. Просування Кирієнка не всім подобається. Загалом, зовсім зарвався. Ще й пише, що „працює над приєднанням” територій він, а не президент. Зрозуміло, що президенту доброзичливці покладуть на стіл роздруківку. І, начебто, зрозуміло, що фейк, але раптом (у Путіна ред. .) закрадеться сумнів – раптом правда?”, – припускає близьке джерело до адміністрації Путіна.
Близьке до уряду джерело припускає, що ініціатором такого “звернення” могли стати представники так званої “партії примирення”, в яку серед інших входять деякі найбільші російські бізнесмени.
“Вони могли показати аудиторії, що „спецоперація” веде до обвалу економіки. Що все відбувається за рахунок бюджету, а отже, за рахунок пересічних росіян”, – зазначає він.
Водночас, один із співрозмовників, близьких до АП, не виключив, що насправді за публікацією тексту в «Известиях» можуть стояти і «люди Кирієнко», які зробили це за його згодою:
«Це короткий виклад його поглядів. З одного боку, явний фейк, з іншого — їх вкидання до публічного порядку денного, апробація. Усі, кому треба, цю статтю прочитали», – сказав він.
У коментарі виданню прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков заявив, що Володимир Путін не бачив тексту, підписаного ім’ям Кирієнка.