Звільнений з полону журналіст і блогер Станіслав Асєєв розповів в інтерв’ю Радіо Свобода, як у 2017 році його затримали в окупованому Донецьку, в результаті чого він протягом 2,5 років залишався в полоні у окупантів.
Так, за словами Асєєва, 11 травня 2017 року, коли в Донецьку відзначали так званий День республіки, він вийшов у центр міста, щоб зняти репортаж.
“Коли я переходив площа Леніна, мене покликав патруль. Але оскільки я собою нічого не ніс, в рюкзаку у мене була тільки парасолька і телефон, то і ніяких проблем не відчув. Я зупинився, дав їм свій паспорт, проблем ніяких не повинно було бути. Вони забрали мій рюкзак, перевірили кишені, дивилися щось в паспорті, а потім почали кудись телефонувати. Потім вони сказали, що перевірять паспорт і якщо ніяких проблем немає, то я піду далі”, – розповів журналіст.
Однак через кілька хвилин до нього підбігли люди в штатському, заламали руки і надягли наручники. Як виявилося, це були співробітники контррозвідки “Міністерства Державної Безпеки ДНР”.
“Один з них бере мій паспорт у патрульного, відкриває і каже таку фразу: “Значить, все-таки Станіслав”. МДБ на той момент мене шукало вже 1,5 року. У них були маршрути можливого руху, навіть були деякі роздруківки з камер відеоспостереження. Тобто робота велася”, – повідомив Асєєв.
За словами українського журналіста, співробітники МГБ впізнали його по рюкзаку.
“Це була моя помилка, на жаль. Тому що в репортажі про загибель Гіві я як не старався, але все-таки засвітився зі спини на одному з кадрів російського телебачення… Через цей рюкзак вони точно впізнали, що цього разу попав точно я. В майбутньому один з контррозвідників сказав, ти не уявляєш, яка кількість людей отримали тут за те, що вони – це не ти. Тобто я так розумію, що до мене просто хапали людей, а потім вже розбиралися”, – прокоментував Станіслав Асєєв.
Асєєву також здалося дивним, що співробітники контррозвідки ДНР з’явилися так швидко – протягом п’яти хвилин. Більш того, машина, в яку відтягли журналіста, стояли в ста метрах від площі.
“Я так розумію, що вони не знали мого прізвища, ні мого імені. Чи хотіли створити видимість… Може бути було завдання створити враження, що це нібито випадковий арешт. Щоб я не думав, що по мені інформацію хтось злив. Але насправді думки у мене саме такі”, – поділився журналіст.
Нагадаємо, Асєєв почав писати для різних українських ЗМІ під псевдонімом Станіслав Васін про життя в окупації. В середині 2017 року він зник, після чого на російському пропагандистському телеканалі «Росія 24» вийшов сюжет під назвою «Український журналіст-шпигун», в якому показали Асєєва. На камеру він заявив, що нібито співпрацював з українською розвідкою.
«Суд» терористів засудив Асєєва до 15 років в’язниці. Він пробув у полоні 962 дні.
29 грудня 2019 року в рамках обміну полоненими між Україною і бойовиками журналіст був звільнений.