Сполучені Штати хочуть бачити на чолі України лідера, готового до укладення мирної угоди з Росією, яка включатиме територіальні поступки в обмін на європейські гарантії безпеки. Про це заявив радник з національної безпеки Білого дому Майк Волц у неділю, через кілька днів після конфліктної зустрічі в Овальному кабінеті між Дональдом Трампом, Джей-Ді Венсом і Володимиром Зеленським.
«Нам потрібен лідер, який зможе вести переговори з нами, а зрештою і з росіянами, щоб завершити цю війну», – сказав Волц в ефірі CNN.
Він також додав, що якщо особисті чи політичні мотиви Зеленського суперечать завершенню війни, то це стає серйозною проблемою для США.
Тиск Вашингтона на Київ
Спікер Палати представників США Майк Джонсон також заявив, що або Зеленський має «прийти до тями» і повернутися до переговорів, або Україну має очолити хтось інший.
«Щось має змінитися. Він або повертається за стіл переговорів з вдячністю, або країну має очолити інший лідер, який це зробить», – сказав Джонсон у програмі Meet the Press на NBC News.
Держсекретар Марк Рубіо, заявив, що не спілкувався із Зеленським чи міністром закордонних справ Андрієм Сибігою після провалу переговорів у Білому домі.
«Ми будемо готові повернутися до обговорень, коли вони будуть готові до миру», – сказав Рубіо в ефірі ABC’s This Week.
Зрив угоди про мінеральні ресурси
Напружена зустріч Трампа із Зеленським призвела до того, що очікувана угода між США та Україною щодо спільної розробки природних ресурсів України так і не була підписана.
Волц заявив, що під час перемовин «не було зрозуміло, що Зеленський готовий до переговорів і діє сумлінно, щоб припинити війну».
Сенатор-демократ Емі Клобучар у тій самій програмі висловила обурення ситуацією в Овальному кабінеті та розповіла, що до зустрічі в Білому домі Зеленський був налаштований на підписання угоди.
«Ще залишається можливість для мирної угоди», – заявила Клобучар, натякаючи, що переговори можуть бути відновлені.
Що далі?
Заяви представників адміністрації Трампа та республіканського керівництва вказують на збільшення тиску на Зеленського. США хочуть бачити Київ готовим до територіальних поступок у війні з Росією.
Водночас серед американських політиків зростає розкол щодо того, чи варто змінювати українське керівництво, чи ж продовжувати співпрацю із Зеленським.