Сучасних школярів вже не задовольняють уроки, які побудовані на лекціях та бесідах. Навіть демонстраційний матеріал у вигляді плакатів та карток для молоді — крок у минуле.
Щоб дітям було цікаво на уроках, щоб їх знання поповнювалися, а вчитель отримував від підопічних заслужену повагу, керівництву школи слід подбати про гідне оформлення кабінетів та забезпечення їх сучасним обладнанням. Особливо це стосується кабінетів природничо-математичних та технологічних дисциплін, до яких належить, зокрема, фізика.
Принципи забезпечення кабінету фізики необхідним обладнанням, технічними засобами навчання, комплексами цифрової вимірювальної лабораторії у загальноосвітніх закладах зазначені у законодавчих актах, які розроблені з урахуванням вимог Державних освітніх стандартів.
Яким же повинен бути сучасний кабінет фізики у школі? Що допоможе дітям отримувати не лише теоретичні знання, а й практичні? Що перетворить навчальний процес у цікаве експериментальне життя?
Основні загальні вимоги до кабінету фізики
Сучасний кабінет фізики у загальноосвітніх закладах повинен відповідати певним критеріям:
- Складатися з 2 приміщень: кімнати для навчання та лаборантської з 2 виходами — до класу і в коридор або інше суміжне приміщення;
- Обладнуватися відповідними спеціальними меблями — лабораторними столами для учнів, стільцями, демонстраційним столом для вчителя, шафами для зберігання приладдя, посібників тощо;
- Кабінет фізики відноситься до приміщення з підвищеною небезпекою, тому повинен мати медичну аптечку, інструкцію щодо поводження у кабінеті.
Яке навчальне обладнання повинно бути у кабінеті фізики?
Наявність певного навчального обладнання в кабінеті фізики залежить від багатьох причин: спроможності фінансування, спеціалізації школи. Наприклад, для шкіл та ліцеїв природничого напряму з посиленим вивченням фізики список обладнання може бути більш розширеним.
Необхідне обладнання представлене в спеціалізованих магазинах на зразок https://b-pro.com.ua/katalog/fizika, бо саме купівля в таких місцях забезпечує гарантію відповідності санітарно-гігієнічним крітеріям норми, основним вимогам щодо охорони здоров’я всіх учасників освітнього процесу, охорони праці педагогів, пожежній та електробезпеці.
Серед обов’язкових елементів слід виділити:
- Обладнання загального призначення, що можуть використовуватися на уроках фізики та у позаурочній діяльності, або в інших предметних галузях. До нього відносяться: штативи, мікроскопи, метрономи, секундоміри, ваги технічні та електронні, прилади та посуд для індивідуальних та фронтальних експериментів, лабораторних робіт, набори інструментів, реактиви тощо.
- Цифрові вимірювальні комп’ютерні комплекси для вчителя та учнів.
- Мультимедійне обладнання: мультимедійний проектор, інтерактивна і маркерна дошки, навчальні комп’ютерні комплекси, багатофункціональний пристрій та інше.
- Цифрове вимірювальне обладнання.
Сучасне оснащення кабінету фізики сприятиме повній реалізації навчально-освітньої програми та встановленню інноваційних методів навчання учнів.